Podolgovat karpalni kanal se nahaja na prehodu podlakti in zapestja, zato ga imenujemo zapestni prehod

Občutite mravljinčenje v dlaneh, otrdelost ali celo otopelost določenega predela dlani? Potem je zelo velika verjetnost, da je razlog za vaše težave karpalni kanal, ki se nahaja na prehodu podlakti in zapestja. Zato ga imenujemo tudi zapestni prehod.

Za karpalni kanal je značilno, da gre za ozek in podolgovat prostor, ki je obdan s kostmi zapestja in prečnim vezivnim tkivom. Pod njim poteka mediani oziroma sredinski živec, ki je odgovoren za oživčenje velikega dela struktur v dlaneh in prstih, hkrati pa poskrbi za prenašanje živčnih impulzov in ukazov za gibanje.

Kako pogoste so težave v karpalnem kanalu?

Ob preobremenitvah in ponavljajočih se gibih pogosto prihaja do težav v karpalnem kanalu. Zato ni nič presenetljivega, da je tako imenovani sindrom karpalnega kanala uvrščen izjemno visoko na lestvici poklicnih bolezni. Najpogosteje prizadene šoferje, strojepiske, telefoniste, računalničarje, frizerje in še mnoge druge poklice.

Ponavljajoče se preobremenitve imajo za karpalni kanal negativne posledice, poleg tega pa so pogosti dejavniki tveganja tudi poškodbe, bolezni ščitnice, sladkorna bolezen, revmatizem, debelost, prisilne drže rok in še marsikaj drugega. Ne glede na to, kaj je povod za nastanek karpalnega kanal, je ključnega pomena pravočasno ukrepanje.

Kako prepoznate težave povezane s karpalnim kanalom?

Da je postal vaš zapestni prehod oziroma karpalni kanal preozek, boste opazili po tem, da boste občutili mravljinčenje, drevenenje in spremenjen občutek v vseh prstih, razen v mezincu. Težave se stopnjujejo do te mere, da pride do zmanjšanja mišične moči, iz vaših rok pa lahko začnejo padati predmeti.

Prvi korak k ozdravitvi je razbremenitev zapestnega prehoda, zato je najboljša rešitev nošenje opornice za karpalni kanal, ki poskrbi, da je zapestje ves čas v naravnem položaju. To preprečuje dodaten pritisk na zapestje in živec, kar pospeši odpravljanje vnetja v predelu karpalnega kanala.